вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 120
home Вести

Тропската бура „Марко“ прераснува во ураган во заливот на Сан Франциско

Тропската бура „Марко“ прераснува во ураган во заливот на Сан Франциско

Една од двете тропски бури што се движат кон заливот во Сан Франциско, „Марко“, во текот на денот ќе прерасне во ураган, предвидува американскиот Национален центар за урагани.

Британските медиуми пренесуваат дека предупредување е издадено за сите северни делови од регионот на Заливот.

Американскиот Национален центар за урагани соопшти дека тропската бура „Марко“ се наоѓа на околу 220 километри северозападно од западниот врв на Куба, при што ветровите дуваат со максимална брзина од околу 112 километри на час.

Локални избори 2021