петок, 30. септември 2022. Вести денес: 168
home Вести

Тропската бура Мајкл може да премине во ураган

Тропската бура Мајкл може да премине во ураган

Тропската бура Мајкл може да засили и да премине во ураган, додека се движи кон северозападниот дел на Флорида, соопшти американскиот Национален центар за урагани.

Центарот наведе дека во моментов ветровите се движат  65 километри на час.

Се очекува бурата да премине во ураган во вечерните часови во текот на утрешниот ден, поради што населението во североисточниот и централниот американски залив се советува да ја следи состојбата.

Гувернерот на Флорида, Рик Скот изјави дека планира да прогласи вонредна состојба во неколку области.

Бурата е лоцирана на 145 километри од популарниот остров Козумел во Мексико.

Коронавирус