сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 46
home Вести

Тројца министри од бугарската влада денеска поднесоа оставки

Тројца министри од бугарската влада денеска поднесоа оставки

Тројца министри од бугарската влада денеска поднесоа оставки по автобуската несреќа во која загинаа 17 луѓе и неколкумина беа повредени.

Претходно, бугарскиот премиер Бојко Борисов ги повика министрите за внатрешни работи, сообраќај и регионален развој да поднесат оставки и преземат политичка одговорност.

Оставките на Валентина Радева, Ивајло Московски и Николај Нанков треба да ги потврди Парламентот.

Несреќата се случи во саботата кога се преврте патнички автобус и слета од автопат на околу 50 километри северно од Софија. Засега нема информации за причината за несреќата.