сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 46
home Вести

Тројца леопарди избегале од сафари паркот во Кина, локалното население 7 дена не знаело дека опасните мачки се на слобода

Тројца леопарди избегале од сафари паркот во Кина, локалното население 7 дена не знаело дека опасните мачки се на слобода

Еден леопард се уште е на слобода во близина на кинескиот град Хангжу, еден од најголемите во Кина, откако три диви мачки избегаа од зоолошката градина за време на празникот Први мај.

Жителите кои живеат во близина на паркот Хангжу Сафари, кој една недела не ја известуваа јавноста дека леопардите избегале, минатата недела забележале диви мачки и ги предупредиле властите, се вели во соопштението на владата на округот Фујанг, пренесува Си-Ен-Ен.

Снимките од надзорните камери објавени на Интернет покажуваат дека во петокот, еден од двајцата леопарди минувал покрај луксузната област на вилата Гинџуан, источно од паркот.

Испратени се тимови за пребарување и два леопарда се вратени, се вели во соопштението на локалната самоуправа.

Сега е започнат масовен лов на третиот, а официјални лица и локалното население го пребаруваат теренот пеш и со помош на дронови.

 

Само кога потрагата веќе била во тек, и седум дена откако животните биле први забележани, паркот официјално ја информирал јавноста. Според државниот весник „Папир“, вработените во паркот првично ги демантирале извештаите дека некој леопард избегал.

Во изјавата во саботата, зоолошката градина рече дека искрено жали што не го предупреди порано населението, додавајќи: „Бевме загрижени дека објавувањето на инцидентот ќе предизвика паника“.

Паркот Хангжу Сафари беше затворен додека локалните власти го испитуваа случајот, а одговорното лице за паркот беше однесено во полиција.

Сепак, останува нејасно како леопардите избегале.

Загриженост за лошите услови и лабавите безбедносни стандарди во кинеските зоолошки градини постоеја и порано, како минатата година, кога работник во паркот за животински свет во Шангај беше каснат до смрт од мечка пред посетителите што минуваа низ областа на сафари.

Коронавирус