понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 42
home Вести

Тригодишна затворска казна за американскиот пастор Брансон

Тригодишна затворска казна за американскиот пастор Брансон

Мировните сили во Либан помогнаа во спасување на 32 мигранти, кои преку Медитеранот настојувале да стигнат до Кипар, соопштија денеска силите УНИФИЛ.

Меѓу спасените мигранти се и шест жени и седум деца.

Поморските сили од составот УНИФИЛ известија дека чамецот останал без гориво, и дека мигрантите биле без храна и вода четири дена.

Либанската војска соопшти дека најголем број од мигрантите се од Сирија.

Тие биле пренесени во Бејрут со либански патролни чамци.

(Миа)