сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 28
home Вести

Три жени прободени со нож во Нирнберг, нема докази за тероризам

Три жени прободени со нож во Нирнберг, нема докази за тероризам

Три жени се избодени со нож во одвоени напади во јужниот германски град Нирнберг, а германската полиција истражува дали тие инциденти се поврзани.

Полицијата наведува дека нема индиции оти нападите се поврзани со тероризам.

Нападите се случиле синоќа меѓу 19:20 часот и полноќ, по локално време.

Сите три жени, на возраст од 56, 34 и 26 години, веднаш се оперирани по пристигањето во болница. Нивната здравствена состојба засега не е позната.

Полицијата вели дека жртвите дале различен опис на нивните напаѓачи.