понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 152
home Вести

Три лица уапсени за падот на жичарата во Италија во која загинаа 14 лица

Три лица уапсени за падот на жичарата во Италија во која загинаа 14 лица

Полицијата уапсила три лица откако се сруши жичара во Италија, при што загинаа 14 лица, објави во средата италијанската новинска агенција АНСА.

Несреќата се случила во неделата во италијанскиот регион Пиемонт. Во кабината имало 15 лица, а жичницата се движела од градот Стреза кон планинскиот врв на Мотарона за време на несреќата.

Само едно дете ја преживеало несреќата на жичарата.

По 12-часовно испрашување, уапсен е сопственикот на компанијата што управувал со жичарата, како и извршниот и техничкиот директор.

Тие сакале да го избегнат одложувањето на жичницата

Истражителите откриле дека системот за безбедно сопирање е „поставен“ за да се избегне одложување на жичницата, изјави јавната обвинителка Олимпија Боси за АНСА.

– Тројцата уапсени извршија „свесна акција“ – рече Боси, додавајќи дека, со цел да се избегне запирање на услугата, на жичарата останал уред кој ги деактивирал сопирачките во случај на вонредна состојба, што значи дека безбедносниот систем не се активирал кога се расипал придружниот кабел.

Уапсените се товарат за убиства од небрежност, предизвикување ненамерна катастрофа и отстранување на инструменти за да се спречи несреќа.

Боси рече дека апсењето на три лица е „последица, многу сериозна и вознемирувачка, од нашата истрага“.

– Убедени дека кабелот никогаш нема да се расипе, тие ризикуваа што доведе до фатални последици – рече Боси.

Според полициското соопштение, истрагата продолжува, а некои факти покажуваат дека други лица може да бидат вклучени во истрагата и евентуално уапсени.

Жичарата Мотороне, која повторно се отвори пред околу еден месец, откако беше запрена поради пандемија на коронавирусот, работеше „неколку дена со многу возење“ со деактивирани сопирачки во случај на вонредна состојба.

Коронавирус