сабота, 23. септември 2023. Вести денес: 55
home Вести

Тревога во Шпанија поради бран од жежок воздух од Африка

Тревога во Шпанија поради бран од жежок воздух од Африка

Шпанските власти прогласија метеролошка тревога поради бранот од жежок воздух од Африка, кој се движи на север и се заканува да ги зголеми температурите на Иберискиот Полуостров над 40 степени Целзиусови.

Особено погодени се очекува да бидат јужните шпански провинции и регионот околу главниот град Мадрид.

Во неколку речни долини се очекуваат температури од дури 44 степени.

Граѓаните се предупредуваат да неизлегуваат без потреба во најжешките делови на денот, да пијат доволно течности и да ги климатизираат своите живеалишта и возила.

МИА