петок, 7. мај 2021. Вести денес: 168
home Вести

Трансродов маж роди бебе: „Тоа е она што отсекогаш сум го сакал, авантурата штотуку започнува“ (ФОТО)

Трансродов маж роди бебе: „Тоа е она што отсекогаш сум го сакал, авантурата штотуку започнува“ (ФОТО)

Шпанецот Рубен Кастро (27) го оствари својот долго сонуван сон – стана татко! Нема да има ништо необично во оваа приказна ако Кастро не беше трансродово лице – тој беше роден како жена и живее како маж.

Рубен го роди своето прво дете минатата сабота, 1 мај. Доби здраво бебе на кое му го даде името Луар.

Неговата бременост беше вистинска привлечност за шпанските медиуми, кои будно го следеа сите девет месеци, пренесува германски РТЛ.

Рубен по професија е воспитувач и е меѓу првите транс-мажи што гордо ја покажа својата бременост и јавно проговори за тоа.

Приказната за Рубен Кастро и неговата бременост е овековечена во документарниот филм „Papa gestante“ (Бремениот татко) на Селија Авилс и баба Гомез. Во филмот тој зборува за својата бременост од месец во месец, како забременил како трансродово лице и објаснува зошто ова искуство му било толку важно.

Покрај тоа, тој ги изјави своите намери да го приближи родителството до другите луѓе, особено со членовите на транс заедницата.

„Авантурата штотуку започна“, изјави Рубен Кастро за еден шпански медиум во април. Девет месеци тој го носеше Лоара под срцето, за што користи родово неутрален израз. Девет месеци Рубен гледаше на својот труднички стомак секој ден по еден час:

„Тоа е нешто што отсекогаш сум го сакал“, рече Шпанецот. Откри дека улогата на татко ја сфаќа како една од најважните улоги во неговиот живот.

Коронавирус