вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 185
Во живо

Вонредна пресконференција на ВМРО-ДПМНЕ: Објава на нови шокантни детали од злоупотребата на институциите со цел притисок врз граѓаните да гласаат за СДСМ

home Вести

Трамп: Во НАТО треба да се вклучат и земјите од Блискиот исток

Трамп: Во НАТО треба да се вклучат и земјите од Блискиот исток

Американскиот претседател Доналд трамп изјави денеска дека го поддржува ширењето на НАТО и на земјите од Блискиот исток, во момент кога САД бараат начини да го намалат присуството на своите трупи распоредени низ целиот свет.

– Мислам дека НАТО треба да се прошири и апсолутно да се вклучи Блискиот исток, рече Трамп пред новинарите во Белата куќа.

Трамп вчера предложи поголемо присуство на НАТО на Блискиот исток, по нападот на воените бази во Иран што ги користат американски војници.

Локални избори 2021