сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 70
home Вести

Трамп соопшти дека шефот на неговиот Кабинет ќе си замине до крајот на годинава

Трамп соопшти дека шефот на неговиот Кабинет ќе си замине до крајот на годинава

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека неговиот најблизок советник, шефот на неговиот Кабинет Џон Кели ќе си замине од функцијата до крајот на годинава.

Кели е генерал од морската пешадија во резерва, кој стана шеф на Кабинетот на Трамп во јули 2017 година.

Трамп засега не открива кој ќе го наследи Кели, но додде дека за еден или два дена ќе го објави неговото име.

Коронавирус