понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 133
home Вести

Трамп: Ситуацијата во Белорусија е ужасна, Вашингтон внимателно ја следи

Трамп: Ситуацијата во Белорусија е ужасна, Вашингтон внимателно ја следи

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска по првпат ја искоментира ситуацијата во Белорусија.

Според него таа е „ужасна“ и Вашингтон внимателно следи што се случува во земјата,

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека ќе прифати предавање на власта под услов промена на Уставот преку референдум, во обид да ја смири напнатоста во земјата по масовните протести и општите штрајкови предизвикани од незадоволството поради неговото 26-годишно владеење. (МИА)