понеделник, 18. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Трамп се сретна со Орбан во Белата куќа

Трамп се сретна со Орбан во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа во Белата куќа се сретна со унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Трамп и Орбан ја прифатија анти-имиграциската реторика, а унгарскиот премиер се надева дека претседателот на САД ќе може да ја претвори таа позиција во глобална алијанса.

За идејата создавање глобална анти-имигрантска алијанса, Орбан веќе зборуваше на државното радио на Унгарија, потсетувајќи дека Унгарија и САД се меѓу ретките земји кои минатата година се спротивставија на Глобалниот миграциски пакт на Обединетите нации.

Трамп и Орбан разговарале и за набавката на Унгарија на ракети со среден дострел од САД.

 

Коронавирус