понеделник, 27. март 2023. Вести денес: 111
home Вести

Трамп се сретна со финскиот претседател Нинисто

Трамп се сретна со финскиот претседател Нинисто
epa06892450 President of Finland Sauli Niinisto (R) talks with US President Donald J. Trump (C) as US First Lady Melania Trump (L) looks on at the president's official residence in Mantyniemi, in Helsinki, Finland, 16 July 2018. US President Donald J. Trump and Russian President Vladimir Putin have agreed to meet for summit talks on 16 July 2018 in Helsinki. EPA-EFE/KIMMO BRANDT

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Хелсинки се сретна со неговиот фински колега Саули Нинисто, при што му се заблагодари за помошта при организирањето на средбата со шефот на руската држава Владимир Путин, која е планирана за подоцна во текот на денешниот ден.

Финската државна телевизија ЈЛЕ јави дека Трамп на средбата ја пофалил Финска како прекрасна држава.

Тој исто така дал високи оценки и за минатонеделниот самит на НАТО во Брисел, при што рекол дека Алијансата никогаш не била посилна или покохерентна од сега.

МИА

loading...