петок, 3. декември 2021. Вести денес: 136
home Вести

Трамп сака повеќе пари од сојузниците за американските бази на нивна територија

Трамп сака повеќе пари од сојузниците за американските бази на нивна територија

Претседателот на САД Доналд Трамп сака сојузниците да плаќаат повеќе за американските воени бази на нивна територија. Тоа го јавија американски медиуми повикувајќи се на извори во Пентагон.

Едниот од изворите вели дека Белата куќа побарало од Министерството за одбрана да пресмета сума што може да биде добиена од сојузниците.

Според Блумберг, Трамп сака Германија, Јапонија и други држави каде САД имаат бази, да платат поголем дел од расходите – околу 50 % за „привилегијата да имаа бази“.

Тоа значи дека цената за некои држави ќе се зголеми пет или дури шест пати.

Во јануари Трамп рече дека некои од сојузниците се „толку богати што лесно ќе ја платат цената за својата заштита“.

Коронавирус