четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 55
home Вести

Трамп: САД воведуваат нови санкции против Иран, нема загинати Американци во нападите

Трамп: САД воведуваат нови санкции против Иран, нема загинати Американци во нападите

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД веднаш ќе воведат нови санкции против Иран, и тие ќе траат се додека таа држава „не го смени своето однесување“.

Трамп нагласи денеска дека нацијата треба да биде „благодарна“ што ниту еден Американец не бил повреден во иранските ракетни напади врз две воени бази во Ирак.

– Се чини дека Иран „отстапува“ по нападите врз американски сили во Ирак, изјави Трамп

Во обраќањето Трамп нагласи дека ќе побара до НАТО „да биде што е можно повеќе вклучен“ на Блискиот исток.

Коронавирус