сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 66
home Вести

Трамп: САД нема да бидат изиграни од Северна Кореја

Трамп: САД нема да бидат изиграни од Северна Кореја

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп рече деке САД нема да бидат изиграни кога ќе дојде до мировни преговори со Северна Кореја.

Потенцира дека разговорите на поделениот Корејски полуостров никогаш не стигнале толку далеку.

Неколку часа претходно, Ким Џон Ун стана првиот севернокорејски лидер која ја премина демаркациската линија меѓу двете Кореи и се состана со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин.

Тие во заедничка изјава ветија дека ќе работат на формално окончување на Корејската војна до крајот на годината и денуклеаризација на полуостровот, иако без прецизирање како тоа ќе се случи.

Трамп заслугата за тоа ја препиша на своето водство.

Тој денеска се состана со германската канцеларка Ангела Меркел.