четврток, 27. февруари 2020. Вести денес: 27
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Трамп: САД имаат план за новиот корона вирус

Трамп: САД имаат план за новиот корона вирус

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД имаат план за спречување на корона вирусот, од кој во Кина досега починаа девет, а заразени се над 400 луѓе.

– Имаме план и сметам дека ќе биде многу добро спроведен. Веќе почнавме. Центарот за контрола на болести е одличен, многу професионален, изјави Трамп на маргините на Светскиот економски форум во Давос.

Американскиот претседател верува дека во Кина е се под контрола.

Светската здравствена организација денеска на кризниот самит ќе одлучи дали ќе биде прогласена меѓународна здравствена опасност.