понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 17
home Вести

Трамп: Размислувам да воведам карантин за Њујорк, Њу Џерси и Конектикат

Трамп: Размислувам да воведам карантин за Њујорк, Њу Џерси и Конектикат

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека размислува да воведе карантин во државите Њујорк, Њу Џерси и Конектикат за намалување на ширењето на коронавирусот.

Трамп рече дека размислува за карантин, но истовремено повика и на што побрзо закрепнување на економијата.

– Бројот на заразени во Њујорк надмина 52.000 лица -изјави гувернерот на државата Ендру Куомо.

Коронавирус