вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Трамп разгледува смена на секретарот за одбрана

Трамп разгледува смена на секретарот за одбрана

Американскиот претседател Доналд Трамп во приватни разговори со свои советници разговарал за можноста за отстранување на Марк Еспер од функцијата секретар за одбрана по изборите во ноември.

Причината за тоа се многуте разлики меѓу нив двајца, наведуваат американски медиуми, повикувајќи се на информиран извор.

Трамп беше загрижен дека Еспер е против распоредување војници за да се справи со немирите што избувнаа во јуни по смртта на Џорџ Флојд. Двајцата не се согласија околу забраната за поставување знамиња на Конфедерацијата во воени бази.

Сепак, претседателот не планира да побара оставка од Еспер пред изборите на 3 ноември, на кои Трамп ќе се кандидира за втор мандат.

Во исто време, Трамп нагласи дека американските приградски домаќини ќе гласаат за него на претседателските избори во ноември. Неговите противници ги опишаа неговите зборови како расистички и сексистички, јави ДПА.