петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 167
home Вести

Трамп проговори за својот однос со Ким Џонг Ун

Трамп проговори за својот однос со Ким Џонг Ун

Американскиот претседател Доналд Трамп верува дека има добар однос со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и оти „нема причина во овој момент да се трошат големи количини пари на заеднички американско-јужнокорејски воени игри“, соопшти Белата куќа.

Во соопштението кое Трамп го објави на Твитер, се додава дека американскиот претседател верува дека Ким е под „огромен притисок“ на Кина, но и оти Пекинг го снабдува Пјонгјанг со „значителна помош“, вклучувајќи гориво, ѓубриво и друга стока.

– Тоа не помага, се истакнува во соопштението.

(Миа)