среда, 19. февруари 2020. Вести денес: 129
home Вести

Трамп предизвика хаос на Твитер: Ветувам дека нема да му го направам ова на Гренланд

Трамп предизвика хаос на Твитер: Ветувам дека нема да му го направам ова на Гренланд

Идејата за купување на Гренланд повторно е во центарот на вниманието, Доналд Трамп се пошегува на таа тема.

Трамп пред некој ден коментирајќи ја идејата за купување на Гренланд од Данска, рече дека тоа не е приоритет на неговата администрација, но дека е од стратешки интерес

Трамп на својот Твитер објави фотомонтажа од тоа како Гренланд нема да изгледа ако биде продаден на САД. На фотографијата е претставено типично село од Гренланд над кое се издигнува кулата на Трамп.

„Ветувам дека ова нема да му го направам на Грендалд“ напиша трамп на Твитер.