сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

Трамп повторно ги критикува сојузниците од НАТО

Трамп повторно ги критикува сојузниците од НАТО

Еден ден пред да замине на самитот на НАТО, американскиот претседател Доналд Трамп повторно ги повика сојузниците и го повтори своето барање за зголемување на нивните трошоци за одбрана.

– САД трошат повеќе за НАТО од која и да било друга земја. Тоа не е фер, ниту е прифатливо, напиша Трамп на Твитер.

Тој утре заминува на среба на Алијансата што ќе се одржи во среда и четврток во Брисел.

– Иако го зголемија својот придонес откако станав претседател, тие треба да направат повеќе, додаде тој, повторувајќи дека Европа има поголема корист од НАТО отколку САД.

МИА