сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 37
home Вести

Трамп: Повеќе нема да имаме работа со британскиот амбасадор

Трамп: Повеќе нема да имаме работа со британскиот амбасадор

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска порача дека „повеќе нема да има работа“ со британскиот амбасадор во САД, Ким Дерок, кој оцени дека администрацијата на Трамп е „дисфункционална и неспособна“.

-Не го познавам амбасадорот, но за него не мислат добро во САД и не им се допаѓа. Нема да имаме повеќе работа со него, напиша Трамп на Твитер.

Тој, во рамки на истата објава, ја критикуваше британската премиерка Тереза Меј, наведувајќи дека добра вест за Велика Британија е што наскоро ќе има нов премиер.

Коронавирус