понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Трамп објави фотографија од кучето кое учествуваше во ликвидирањето на Ал Багдади

Трамп објави фотографија од кучето кое учествуваше во ликвидирањето на Ал Багдади

Кучето од армијата на САД кое беше рането додека го бараше лдерот на Исламската држава Абу Ал Багдади е повторно на должност.Претседатеот на Америка доналд Трамп објави фотографија од кучето херој.

Генералот Марк Мили пред новинарите изјави дека „кучето имло огромна заслуга “ во пронаоѓањето на Ал Багдади во тунелот под неговото скривалиште.

Мили стакнал дека кучесто „е полесно рането“ но, и дека сега се опоравува и е вратено на должност.

Ал Багдади предизвикал експлозија во која покрај себе ги убил и три од своите деца и го ранил американското воено куче.

Претставници на армијата на САД објавиле дека деталите за кучето се тајна вклучувајќи ги името и расата.

 

Коронавирус