среда, 5. август 2020. Вести денес: 129
home Вести

Трамп: Не користам личен мобилен телефон со години

Трамп: Не користам личен мобилен телефон со години

Американскиот претседател Доналд Трамп негира тврдења на медиуми дека го користи личниот мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од спец-службите.

– Тоа се лажни вести на Си-Ен-Ен дека јас продолжувам да го користам личниот мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања на безбедносни служби. Немам личен мобилен телефон веќе со години. Користам само одобрени и дадени од владата телефони, напиша Трамп на Твитер.

Тој повика за поништување на, според него, лажната вест.

Трамп продолжи да го користи својот личен мобилен телефон за да остварува повици, и покрај повторените предупредувања од неговиот персонал дека практиката би можела да го остави ранлив на странски надзор, изјавија повеќемина официјални претставници за Си-Ен-Ен.

Истрагата за демократско отповикување за отповикување ја покрна загриженоста за безбедноста и потенцијалната ранливост на комуникациите на претседателот. Исказите на сведоците открија дека некои високи функционери не успеале да го следат протоколот наменет за да спречат чувствителни телефонски разговори, вклучително и оние со претседателот, да бидат пресретнати од странски разузнавачки служби.

Коронавирус