четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 135
Во живо

Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

home Вести

Трамп назначи креаторка за амбасадорка во Јужна Африка

Трамп назначи креаторка за амбасадорка во Јужна Африка

Американскиот претседател Доналд Трамп ја назначи креаторката Лана Маркс за нова американска амбасадорка во Јужноафриканската Република.

Маркс, која е со потекло од Јужна Африка, дизајнира лускузна облека и чанти, а живее и работи во јужна Флорида. Ги заборува јазиците коса и африканс, двата официјални јазици во Јужна Африка.

Амбасадорското место во Јонахесбург беше празно од доаѓањето на Трамп на власт што предизвика критики дека неговата администрација е помалку заинтересирана за американско-јужноафриканските односи, за разлика од претходниот состав на Белата куќа.

МИА

Коронавирус