понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Трамп наскоро ќе разговара за трката во вооружувањето со Кина и со Русија

Трамп наскоро ќе разговара за трката во вооружувањето со Кина и со Русија
epa07114971 US President Donald J. Trump (C) speaks with Defense Secretary James Mattis (L) and Chairman of the Joint Chiefs of Staff Joseph Dunford (R) during a meeting with senior military advisors in the Cabinet Room of the White House in Washington, DC, USA, 23 October 2018. Trump used the opportunity to speak on the Saudi cover up of the murder of Jamal Khashoggi, as well as the migrant caravan heading to the US. EPA/JIM LO SCALZO

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп денеска најави дека наскоро планира разговори за воени прашања со колегите од Кина и од Русија во надеж дека ќе се стави крај на трката во вооружувњето.

– Сигурен сум дека со кинескиот претседател Си Џинпинг и јас, заедно со рускиот претседател Владимир Путин ќе почнеме да разговараме за запирање на она што стана голема и неконтролирана трка во вооружувњето. САД оваа година потроши 716 милијарди долари. Тоа е лудост!, објави на Твитер Трамп.

Тој не откри повеќе детали. Вашингтон неодамна објави дека може да се повлече од договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија што е на сила од 1987 година.

Коронавирус