недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 124
home Вести

Трамп нареди повлекување на Националната гарда од Вашингтон

Трамп нареди повлекување на Националната гарда од Вашингтон

Американскиот претседател Доналд Трамп им нареди на трупите на Националната гарда да почнат да се повлекуваат од главниот град, затоа што, како што оцени, сега се е под совршена контрола.

Владата на дистриктот Колумбија минатата недела побара од Гардата да и помогне на полицијата да ги смири протестите по смртта на Џорџ Флојд. Тогаш Трамп нареди илјадници припадници на Гардата и федералните безбедносни сили да бидат на улиците на Вашингтон по одделни случаи на грабеж и насилство. Градоначалничката на Вашингтон, Мјуриел Баузер минатата недела го повика Трамп да ги повлече припадниците на Националната гарда кои некои држави ги испратија во главниот град.

Трамп на својот профил на Твитер денеска напиша дека трупите на Националната гарда ќе заминат дома, но оти можат и да се вратат доколку е потребно.

Коронавирус