петок, 10. април 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Трамп направи голем чекор во борбата против пандемијата

Трамп направи голем чекор во борбата против пандемијата

Американскиот претседател не дозволува зголемување на цените на производите неопходни во борбата против смртоносниот коронавирус.

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска го потпишал налогот со кој не се дозволува зголемување на цените на производите неопходни во борбата против смртоносниот коронавирус и воедно не се дозволува складирање на роба, соопшти портпаролката на Белата куќа, Стафани Гришам.

-Со ова тој испраќа силна порака дека нема да дозволиме складирање на основните производи потребни за нормален живот и зголемување на цените , со што би се предизвикала голема штета за здравјето на Америка во овие тешки моменти, напишала Гришам на Твитер.

Коронавирус