вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 146
home Вести

Трамп најавува можно одложување на претседателските избори во САД

Трамп најавува можно одложување на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп првпат денеска спомена за можноста за одложување на претседателските избори во ноември, наведувајќи ги ризиците од измама поврзана со гласање по пошта поради епидемијата на коронавирусот.

Трамп напиша на Твитер дека „гласањето по пошта … во 2020 година ќе биде најнеточно и со најголема измама во историјата“.

„Ќе биде голем срам за САД. Одложување на изборите се додека луѓето не можат да гласаат нормално и безбедно ???“, напиша тој.

Според американски медиуми, нема докази за широко распространета измама со гласање по пошта.

Датумите на федералните избори ги одредува Конгресот, а Уставот не предвидува одложување до инаугурацијата на претседателот на 20 јануари 2021 година.

Коронавирус