сабота, 8. август 2020. Вести денес: 0
home Вести

Трамп најави дека ќе го потпише законот за одбрана

Трамп најави дека ќе го потпише законот за одбрана

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека ќе потпише законот за одбрана, за кој се предвидени 738 милијарди долари наменети за сите политики од семеен одмор до воени авиони.

– Сите наши приоритети влегоа во НДДА: Зголемување на платите на нашите војници, изградба на нашата армија, граничната безбедност и вселенските сили, напиша Трамп на Твитер.

Тој додаде дека Конгресот не треба повеќе да го одлага законот и веднаш да го потпише.

За законот да стапи во сила двата дома на Конгресот треба да го изгласаат, но демократите претходно најавија дека ќе гласаат против НДДА (законот за одбрана).

Коронавирус