четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 212
home Вести

Трамп на Твитер најави дека денеска ќе се обрати до нацијата

Трамп на Твитер најави дека денеска ќе се обрати до нацијата

Претседателот на САД, Доналд Трамп, има намера да прогласи вонредна состоја во САД поради епидемија од смртоносниот коронавирус. Тој најави прес-конференција во 15 часот по источно американско време (20 часот по македонско време).

Првично, ова денеска го објави агенцијата „Блумберг“, повикувајќи се на свои извори, а потоа некои американски медиуми потврдија.

Вонредната состојба ќе биде објавена солгаснсо актот Стафорд, според кој претседателот може да објави вонредна сосотојба и да издвои средства за спречување на последиците од фондот на Федералната агенција за вонредни ситуации. Законот бил донесен во 1988 годнина и се применувал многу ретко.

Поранешниот претседател Бил Клинтон во 2000 година објави вонредна состојба поради ширењето на Западно-нилска треска во САД.

Трамп денеска на Твитер соопшти дека планира да одржи прес-конференција во врска со развојот на ситуацијата со епидемија на коронавирусот во САД.

– Во 3 часот попладне ќе одржам прес-конференција. Бела куќа. Тема: Короновирус, напиша Трамп на Твитер.

Локални избори 2021