сабота, 15. август 2020. Вести денес: 19
home Вести

Трамп му ја честиташе убедливата победа на Џонсон на изборите

Трамп му ја честиташе убедливата победа на Џонсон на изборите

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на британскјиот премир Борис Џонсон му ја честиташе убедливата победа на изборите.

„Честитки за Борис Џонсон на големата ПОБЕДА!“, напиша Трамп на Твитер.

Трамп наведе дека Велика Британија и САД сега ќе можат да постигнат нов трговски договор по Брегзит.

„Тој договор има потенцијал да биде многу поголем и повносен од било каков договор што може да биде постигнат со ЕУ“, истакна Трамп.

Американските медиуми напоменуваат дека Европската унија во моментов е најголем тгровски партнер на Велика Британија.

Коронавирус