четврток, 5. август 2021. Вести денес: 172
Вонредна вест

ЦРНА СТАТИСТИКА ВО МАКЕДОНИЈА: Од коронавирус починаа 4 лица, 219 новозаразени

home Вести

Трамп му честита на полскиот претседател за победата на изборите

Трамп му честита на полскиот претседател за победата на изборите

Американскиот претседател Доналд Трамп му честиташе на полскиот колега Анджеј Дуда за обезбедувањето вториот мандат на вториот круг од претседателските избори што се одржаа во неделата.

– Честитки до мојот пријател претседателот на Полска Анджеј Дуда за неговиот историски реизбор! Со нетрпение очекувам да ја продолжиме нашата важна работа заедно во многу теми, вклучително и одбрана, трговија, енергија и телекомуникациската безбедност, напиша Трамп на Твитер.

Конзервативецот Дуда го победи во вториот круг против либералниот градоначалник на Варшава, Рафал Тшасковски со тесна разлика.

Полскиот претседател ја посети Белата куќа кон крајот на јуни, непосредно пред првиот круг на претседателските избори во.

За време на посетата, шефовите на двете држави потврдија дека САД ќе го зголемат бројот на трупите стационирани во Полска. Трамп исто така рече дека некои војници што треба да ја напуштат Германија може да бидат преместени во Полска.

Коронавирус