вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 92
Во живо

Прес-конференција на Христијан Мицкоски

home Вести

Трамп: Мислам дека се приближуваме до врвот на падемијата

Трамп: Мислам дека се приближуваме до врвот на падемијата

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД можеби се близу до врвот на пандемијата на новиот коронавирус.

Трамп повтори дека сака американската економија што поскоро да се отвори кон остатокот од светот.

– Сакаме да ја наскоро да ја отвориме економијата, затоа мислам дека можеби се приближуваме до врвот на кривата, изјави Трамп на брифинг.

Повеќе од 12.000 луѓе починаа од Ковид-19 во САД, додека речиси 400.000 се заболени.

Коронавирус