среда, 3. март 2021. Вести денес: 23
home Вести

Трамп лут поради шпекулациите за неговото здравје

Трамп лут поради шпекулациите за неговото здравје

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази гнев поради шпекулациите за неговата здравствена состојба по непланираната посета на воената болница во Вашингтон изминатиот викенд.

Американскиот претседател кој има 73 години, во саботата отиде во болницата Волтер Рид на годишен преглед, соопшти Белата куќа. Таа ненајавена посета, која дојде само девет месеци по претходната, отвори голем број прашања во јавноста.

На состанок со членовите на неговиот кабинет во Белата куќа, Трамп денеска се пожали дека неговата сопруга го прашала дали е во ред кога се вратил од доктор, и оти се зборува дека има проблеми со срцето.

– Таму бев кусо време, рутински. Направив неколку лекарски прегледи, остатокот ќе го направам во јануари, додаде Трамп и почна да ги напаѓа медиумите.

– Тие луѓе се болни! Медиумите во оваа земја се опасни. Деновиве немаме слобода на печатот, го имаме спротивното. Имаме корумпираните медиуми и се надевам дека ќе се освестат затоа што тоа е многу лошо и многу опасно за нашата земја, рече тој.

Коронавирус