четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 188
home Вести

Трамп и Макрон се согласни: Станува збор за напад со хемиско оружје

Трамп и Макрон се согласни: Станува збор за напад со хемиско оружје

Лидерите на Франција и Соединетите Американски Држави, Емануел Макрон и Доналд Трамп се согласиле во телефонски разговор дека во нападот во сирискиот град Дума е користено хемиско оружје.

Тие договориле соработка со цел да се покрене јасна одговорност за употреба на таквото оружје.

Двајцата претседатели размениле информации и анализи кои потврдуваат дека во прашање било хемиски напад, соопшти Кабинетот на францускиот претседател.

Макрон и Трамп за два дена повторно ќе разговараат.

Во наводниот напад со хемиско оружје загинаа најмалку 40 луѓе.