среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 1
home Вести

Трамп и Кин Џонг Ун ќе се сретнат на 12 јуни

Трамп и Кин Џонг Ун ќе се сретнат на 12 јуни

Состанокот на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун е закажан за 12 јуни во 9 часот наутро во Сингапур по локално време, соопшти вечерва Белата куќа.

Портпаролката на Белата куќа вели дека се продолжува планирањето на историскиот самит во Сингапур, додавајќи дека преговарачите на САД и Северна Кореја ќе се сретнат во демилитаризирана зони на Корејскиот полуостров.

Трамп истакнал дека целта на самитот е дениклеаризација на Корејскиот полуостров.

Деталите од агендата ќе бидат дополнително соопштени.

Коронавирус