вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Трамп го разреши Сешнс, нов главен обвинител е Метју Витејкер

Трамп го разреши Сешнс, нов главен обвинител е Метју Витејкер

Претседателот на САД Доналд Трамп го разреши Џеф Сешнс од функцијата министер за правда (главен обвинител) на САД.

– На ваша молба, поднесувам оставка, се вели во текстот на изјавата на Сешнс испратена до Белата куќа.

Трамп на Твитер објави дека за в.д. министер за правда е назначен Метју Витејкер, досегашен шеф на Кабиентот на Сешнс.

Коронавирус