вторник, 25. јуни 2019. Вести денес: 93
home Вести

Трамп го предупреди Асад и неговитe сојузници во Сирија да не го напаѓаат Идлиб

Трамп го предупреди Асад и неговитe сојузници во Сирија да не го напаѓаат Идлиб

Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди шефот на сириската држава Башар ал Асад и неговите сојузници Иран и Русија да не ја „напаѓаат невнимателно“ северозападната сириска провинција Идлиб која е под контрола на бунтовниците.

– Претседателот на Сирија Башар ал Асад не треба невнимателно да ја нападне провинција Идлиб. Русите и Иранците ќе направат голема хуманитарна грешка ако учествуваат во оваа потенцијална човечка трагедија. Можат да бидат убиени стотици илјади луѓе. Не дозволувајте да се случи тоа, напиша Трамп во Твитер.

Иран вчера повика на чистење на сириската провинција Идлиб од терористи, како што Асад и неговите сојузници ги нарекуваат сите свои противници во Сирија. Ова се случи во време кога Техеран се подготвува за разговори со Москва и Дамаск за спроведување офанзива против последниот голем бунтовнички бастион на сириската територија.

Во Идлиб и околината живеат околу три милиони луѓе, од кои речиси половина избегале од други сириски области. ОН предупреди дека евентуална офанзива би можела да предизвика најголема хуманитарна криза од почетокот на конфликтот во Сирија пред седум и пол години.

(Миа)