понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 125
home Вести

Трамп го потпиша Законот за поддршка на демонстрантите во Хонг Конг

Трамп го потпиша Законот за поддршка на демонстрантите во Хонг Конг

Американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша законот што го усвои Конгресот на САД за давање поддршка на демонстрантите во Хонг Конг и санкции кон кинеските власти.

Трамп ова го направи и покрај острите забелешки на Пекинг со кои инсистира да се постигне договор за завршување на трговската војна, јавија британските медиуми.

Американскиот претседател во вторникот изјави дека е зад демонстрантите во Хонг Конг. Тој на прес конференција кажа дека пораката на Вашингтон е „ ние сме зад нив“.

Коронавирус