среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 37
home Вести

Трамп го номинира Брет Кавано за судија во Врховниот суд на САД

Трамп го номинира Брет Кавано за судија во Врховниот суд на САД

Американскиот претседател Доналд Трамп го номинира конзервативниот судија Брет Кавано за нов судија на Врховниот суд на САД.

– Имам чест за Врховниот суд да го именувам Брет Кавано, беспрекорен судија, рече Трамп.

Брет Кавано (53) во моментов е судија во Апелацискиот суд во Вашингтон, а беше и правен советник на поранешниот претседател Џорџ Буш помладиот.

Судиите на Врховниот суд на САД кој има девет членови, се именуваат со доживотен мандат.

Коронавирус