недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 67
home Вести

Трамп ги повлекува речиси сите војници од Сомалија

Трамп ги повлекува речиси сите војници од Сомалија

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди повлекување на речиси сите американски војници од Сомалија најдоцна до 15 јануари, изјавија официјални претставници.

Трупите кои ќе останат во таа земја ќе бидат стационирани во главниот град Могадишу.

САД имаат околу 700 војници во Сомалија, кои им помагаат на локалните сили во борбата против бунтовничката група Ал Шабаб, поврзана со терористичката мрежа Ал Каеда.

Таа мисија не привлече многу внимание во САД, но се смета како основа за глобалните напори на Пентагон да и се спротивстави на Ал Каеда.

Трамп веќе најави намалување на бројот на војниците во Авганистан и Ирак.

Коронавирус