петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Трамп ги обвини политичките противници за упадот во Конгресот

Трамп ги обвини политичките противници за упадот во Конгресот

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп во приватен разговор со лидерот на републиканското малцинство во Претставничкиот дом на Конгресот, Кевин Макарти, го обвини лево ориентираното движење Антифа за минатонеделниот упад во зградата на Капитол Хил.

На видео снимките кои на денот на немирите во Вашингтон ги пренесуваа светските агенции и телевизиски мрежи, јасно се гледаат докази дека демонстрантите кои насилно упаднаа во Конгресот во голем дел биле приврзаници на Трамп, пишува еден од највлијателните американски портали Аксиос.

Извори од Белата куќа, кои се запознати со овој разговор, наведуваат дека комуникацијата била тензична и агресивна, тврдејќи дека Макарти му кажал на Трамп оти „тоа не била Антифа, туку приврзаници на МАГА“ (Да ја направиме Америка повторно голема).

– Тоа беа приврзаници на МАГА. Го знам тоа. Бев таму, му рекол Макарти на Трамп и го посоветувал да му се јави на Џо Бајден, да се сретне со него или да му испрати писмо за добредојде на работното место во Овалниот кабинет во Белата куќа.

Билансот од минатонеделниот упад на приврзаниците на Трамп во зградата на Конгресот е петмина загинати, меѓу кои и еден полицаец, како и десетици повредени.

Коронавирус