четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 187
home Вести

Трамп е сигурен во постигнувањето договор со Кина во областа на трговијата

Неговата порака сепак не објаснува зошто тој е оптимист за решавањето на трговскиот конфликт меѓу двете најголеми економии во светот, коментираат светските агенции.
Трамп е сигурен во постигнувањето договор со Кина во областа на трговијата

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази увереност дека Кина ќе ги отстрани трговските бариери и ќе биде постигнат договор меѓу двете земји, за да се избегне трговска војна.

– Кина ќе ги отстрани трговските бариери, затоа што тоа е вистинското решение. Царините ќе станат реципрочни и ќе биде постигнат договор за интелектуалната сопственост. Голема иднина за двете земји, напиша американскиот претседател на Твитер.

Неговата порака сепак не објаснува зошто тој е оптимист за решавањето на трговскиот конфликт меѓу двете најголеми економии во светот, коментираат светските агенции.

Трамп истакнува дека тој и претседателот на Кина, Си Џинпинг секогаш ќе бидат пријатели „без разлика што се случува со спорот во трговијата“