петок, 31. март 2023. Вести денес: 38
home Вести

Трамп: Дијалогот со Русија отвора нов пат кон мирот

Трамп: Дијалогот со Русија отвора нов пат кон мирот

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска по разговорите со рускиот претсеател Валдимир Путин дека конструктивен дијалог со Русија отвора нов пат кон мирот.

На заедничка прес-конференција во Хелсинки тој нагласи дека денешниот состанок е почеток на еден долг процес со силен дијалог со Русија.

– Нашиот однос никогаш не бил полош од сега, изјави Трамп, наведувајќи дека по разговорите што траеја четири часа во Хелсинки, се се променило. Тој оцени дека со Путин е договорено раговорите да продолжат во иднина.

– Путин е добар ривал и тоа е комплимент, изјави Трамп, додавајќи дека дава предност на дипломатијата и ангажманот, а не на конфликти и непријателство. Тој наведе дека со Путин разговарал за наводното мешање во американските избори. Според него, американската истрага за руското мешање е „катастрофа“ за САД.

– Лесно ја победив Хилари Клинтон, изјави Трамп.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска во Хелсинки дека Русија никогаш не се мешала во изборниот процес во САД.

– Морав да повторам дека руската држава никогаш не се меша и не планира да се меша во внатрешиот американски изборен процес”.

Тој потврди дека немало „заговор” меѓу неговата кампања и руската влада.

– Разговорите минаа во отворен амбиент. Ги сметам за многу успешни и многу корисни, изјави Путин на прес-конференција по преговорите.

Путин најави дека Студената војна е завршена и САД и Русија треба да  ги решаваат проблемите заедно.

– За сите е очигледно дека билатералните односи се во сложен период, и тие тешкотии и тензични услови, немаат објективни причини. Студената војна одамна заврши, епохата на остро идеолошкиот спротиставување меѓу двете страни останува далеку во минатото, ситуацијата во светот исклучително е променета, изјави рускиот претседател.

– Русија и САД се соочуваат со различни предизвици – опасно дебалансирање на механизмите на меѓународна безбедност и стабилност, регионалните кризи, ширење на терористичката закана и трансграничен криминал, зголемувањето на проблемите во светската економија, еколошките и други ризици. Справувањето со сите тие проблеми е можно само со заеднички напори, изјави Путин.

– Се надевам ќе стигнеме до такво разбирање и со американските партнери, додаде рускиот претседател.

МИА