недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Трагедија во Варшава: Во пожар згаснаа шест животи

Трагедија во Варшава: Во пожар згаснаа шест животи

Шест лица загинаа во пожар што избувнал во мал дрвен објект кој го користеле бездомници во предградие на Варшава, соопшти полската противпожарна служба.

Портпаролот на службата за противпожарна заштита, Павел Фратчак, изјави дека пожарот избувнал доцна синоќа.

Кога пожарникарите пристигнале, зградата била во пламен и во неа биле пронајдени шест безживотни тела.

Полицијата и обвинителите започнаа истрага за избувнувањето на пожарот.