сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 51
home Вести

ТРАГЕДИЈА ВО САД: Ученичка од шесто одделение пукала во своето училиште – две деца се повредени, еве ги деталите (ФОТО+ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО САД: Ученичка од шесто одделение пукала во своето училиште – две деца се повредени, еве ги деталите (ФОТО+ВИДЕО)

Ученичка од шесто одделение отвори оган во своето училиште во Ајдахо, на северозападот на САД и повреди три лица. Таа беше разоружана од страна на една наставничка.

Повредени се две деца и чувар во училиштето во градот Рагби.

Девојчето носело огнено оружје во ранецот. Точната возраст на детето не е соопштена, но во САД, шестоодделенците обично имаат 11-12 години. Напаѓачката е приведена, а ранетите се пренесени во болница и не се во животнозагрозувачка состојба.

Шерифот на округот Џеферсон Стив Андерсон рече дека девојчето извадило пиштол од ранецот и испукало повеќе истрели внатре и надвор од училиштето во Рагби.

Една наставничка го разоружала девојчето и ја држела сè додека полициските службеници не дошле и ја одвеле во притвор, но полицијата не даде повеќе детали, освен дека го испитуваат мотивот за нападот и каде девојчето го пронашло пиштолот.

Ученикот Јандел Родригез вели дека седел во училницата, не знаејќи што ќе се случи.

„Бевме на час со наставникот и решававме задачи, кога одеднаш се слушна истрел, а потоа уште два пати. Слушнав врисоци. Нашиот наставник излезе да види што се случува, виде крв, опиша Родригез.

Повредените ученици се во болница, а еден од нив бил погоден во два екстремитети.

People embrace after a school shooting at Rigby Middle School in Rigby, Idaho on Thursday, May 6, 2021. Authorities say a shooting at the eastern Idaho middle school has injured two students and a custodian, and a male student has been taken into custody. (John Roark /The Idaho Post-Register via AP)

„Вистинско чудо е што не минале полошо, рече д-р Мајкл Лемон.

– На наставничката и беше укажана помош и пуштена е на домашно лекување, бидејќи куршумот поминал низ екстремитетот, додаде докторот.

Масовните пукања во САД се чести. Минатата година со огнено оружје беа убиени над 43.000 лица во земјата. Овој број вклучува и самоубиства со пукање, според веб-страницата „Архиви на огненострелно насилство“.

Коронавирус