вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Вести

Трагедија во Египет: Три деца загинаа при уривање на зграда

Трагедија во Египет: Три деца загинаа при уривање на зграда

Најмалку три деца загинаа на југот на Египет, при уривање на зграда, јавија денеска локалните медиуми.

Спасувачките тимови извлекле најмалку деветмина повредени од урнатините на двокатната зграда во провинцијата Бени Суеф, пишува египетскиот весник „Ал Ахрам“. Меѓу повредените има и деца.

Загинаа двајца браќа на возраст од осум и 12 години и нивната единаесетгодишна сестра.

Причината за уривањето не е позната, но тоа не е ретка појава во Египет поради лошата градба во сиромашните и руралните делови на земјата.

Коронавирус